30 Σεπτεμβρίου 1997…
Άρσεναλ-ΠΑΟΚ: 1-1
Το αποτέλεσμα αυτό, σε συνδυασμό με το σκορ του πρώτου αγώνα, (της νίκης του ΠΑΟΚ με 1-0) δίνει μια τεράστια πρόκριση στον ΠΑΟΚ μέσα στο ιστορικό Χάιμπουρι.
”Zisis the end” o ευρηματικός τίτλος πολλών Αγγλικών εφημερίδων, καθώς ήταν ο Ζήσης Βρύζας που με το γκολ που σημείωσε στο 87ο λεπτό, ισοφάρισε το σκορ, (είχε σκοράρει ο Ντένις Μπέργκαμπ στο πρώτο ημίχρονο για τους Άγγλους) και έδωσε την μεγάλη πρόκριση στον ΠΑΟΚ.
Την ίδια στιγμή, ο κόσμος είχε κατέβει ήδη στον Λευκό Πύργο στην Θεσσαλονίκη, για να πανηγυρίσει την μεγάλη πρόκριση, απέναντι σε μία πολύ μεγάλη ομάδα, δημιούργημα του Αρσέν Βενγκέρ!
Άρσεναλ: Σίμαν, Ντίξον, Γουίντενμπερν, Βιεϊρά, Μπουλντ, Άνταμς, Ράιτ, Μπέργκαμπ, Οβερμαρς (74′ Πλατ), Πάρλουρ (86′ Ανελκά), Πετίτ
ΠΑΟΚ: Μιχόπουλος, Ολιβάρες, Τασσιόπουλος, Κολομπούρδας (81′ Καπετανόπουλος), Ζαφειρίου (33′ Σιδηρόπουλος), Ζαγοράκης, Φρατζέσκος (89′ Ζουμπούλης), Βρύζας, Βελής, Νάγκμπε, Τουρσουνίδης
![](https://www.dieci10.gr/wp-content/uploads/2021/09/arsenal-v-paok-salonika-football-uefa-cup.jpg)
![](https://www.dieci10.gr/wp-content/uploads/2021/09/vryzas-arsenal-1.jpg)
![](https://www.dieci10.gr/wp-content/uploads/2021/09/paok1.jpg)
![](https://www.dieci10.gr/wp-content/uploads/2021/09/matchprogrammaarsenal.jpg)