Για κάτι τέτοιες βραδιές αγαπάμε το ποδόσφαιρο.
Για τις μεγάλες ανατροπές που μας προσφέρει και πόσο μάλλον στο υψηλότερο
επίπεδο.
Ημιτελικός Champions League λοιπόν, ανάμεσα στην καλύτερη βάσει αριθμών ομάδας στην ιστορία του θεσμού, την Real Madrid,απέναντι στη ομάδα του Γκουαρντιόλα.
Βλέποντας τον αγώνα μέχρι το 90′ θα λέγαμε ότι η City ήταν και με τα δύο πόδια στον τελικό του Παρισιού.

Εκεί όμως προφανώς το κλισέ ότι μέχρι να σφυρίξει ο διαιτητής ένας αγώνας δεν τελειώνει ποτέ, επιβεβαιώθηκε για άλλη μια φορά
φέτος για την Βασίλισσα.
Δύο Γκολ η Real σε διάστημα δύο λεπτών στις καθυστερήσεις και το μάτς πάει στην παράταση.
Εκεί έπειτα ο συνήθως ύποπτος Benzema σκόραρε με πέναλτι το χρυσό Γκολ που έδωσε την πρόκριση για τον τελικό στο Παρίσι.

Πάμε να δούμε τι λένε οι αριθμοί του αγώνα μέσω της πλατφόρμας στατιστικών της Wyscout.

O Pep Guardiola κατέβασε την ομάδα του με σχηματισμό 1-4-3-3 μέχρι το 36′ λεπτό με τους Bernando Silva και De Bruyne εσωτερικούς χαφ, και Foden, Jesus και Mahrez στην επιθετική τριάδα.
Απο το 36′ λεπτό και έπειτα άλλαξε τον σχηματισμό σε 1-4-4-2 φέρνοντας τον Jesus στα αριστερά της επίθεσης και επιθετικό δίδυμο τους Foden και De Bruyne.

Στην απέναντι πλευρά ο Ancelotti παράταξε την ομάδα του με ένα 1-4-2-3-1 προσπαθώντας με αυτό τον τρόπο να έχει τον έλεγχο στο κέντρο και να προσπαθεί να βγαίνει στην επίθεση κυρίως από τον κεντρικό άξονα και την δεξιά πλευρά.

Πηγαίνοντας να δουμε την κατοχή η City είχε την κυκλοφορία της μπάλας από το 16′ έως και το 30 ́φτάνοντας στο 73% έναντι μόλις 27% της αντιπάλου της.
Με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Bernando Silva ο οποίος χαμήλωνε αρκετά στο αμυντικό μισό ζητούσε μπάλα και προσπαθούσε είτε να περάσει κάθετα στον De Bruyne, είτε να παίξει με τα δύο εξτρέμ και περισσότερο με τον Foden απο αριστερά όπως βλέπουμε και στο γράφημα.

Οι περισσότερες επιθέσεις εκδηλώθηκαν από τον άξονα σε ποσοστό 76% , 21% απο αριστερά, και μόλις 3% απο δεξιά με τον Mahrez.
Η Ρεαλ προσπάθησε να αναπτυχθεί ξεκινώντας την επίθεση της από τον Kroos και αυτος με την σειρά του να προσπαθεί να βρει τον Modric η στα πλάγια τους εξτρεμ που κάνανε διαγώνιες κινήσεις ανάμεσα στις γραμμές.

Αυτό που προκαλεί εντύπωση πάντως βλέποντας τον αγώνα είναι οτι η City φαινόταν να έχει την υπεροχή, κάτι που στα στατιστικά δεν φαίνεται.
Ο αριθμός των κατόχων 138 έναντι 137 της Real.
Τα σουτ 15 της City έναντι 13 της Real,
Οι κατοχές στο απέναντι μισό 76 της City έναντι 79 της Real.
Εκεί που υπάρχει διαφορά και εν τέλει έπαιξε και καθοριστικό ρολο στον αγώνα είναι τα xGoal.
Με την City να έχει 1.90 ενώ η Real 2.65.

Σημείο κλειδί του παιχνιδιού μπορούμε να πούμε τις δυο πολύ μεγάλες χαμένες ευκαιρίες του Grealish όπου θα μπορούσε να τελειώσει το παιχνίδι κάνοντας το 0-2, αλλά και ο τραυματισμός του Walker στο 72′ λεπτο.

Το Συμπέρασμα μετά από την ανάλυση που κάναμε και με τα στατιστικά που χρησιμοποιήσαμε είναι ότι σε ένα ισορροπημένο κατά μεγάλη διάρκεια παιχνίδι η Real με την αποτελεσματικότητα και το πείσμα της κατάφερε πρώτα να πάει το παιχνίδι στην παράταση και έπειτα να προκριθεί δίκαια.